Jak správně pečovat o kůži ve voze

Luxusní vzhled, jedinečná vůně a vysoká odolnost – jedny z mnoha vlastností kůže, díky kterým je tento materiál ve voze prakticky nenahraditelný. Aby však kůže vydržela ve skvělé kondici, je potřeba o ní správně pečovat a my vám ukážeme, jak na to.

Není kůže jako kůže

Kůže je přírodní produkt, no automobilová kůže (useň) je speciálně vyrobena tak, aby poskytla vyšší odolnost vůči intenzivnímu používání, vysokým teplotám, slunečnímu záření (UV) a znečištění. Jakmile kůže vyschne, začne praskat a její užitná i estetická hodnota rapidně klesá. Pravidelnou péčí (ideálně již od koupě vozu) zajistíme sedačkám a dalším koženým částem v interiéru mnohem delší životnost.

Jak vypadá postup správné péče o kůži?

  • Čištění kůže

Kůže v autě (zejména na sedačkách) je vystavena každodennímu opotřebení – nečistotě z oblečení, otěru opasků, lidskému potu. Že je kůži potřeba vyčistit poznáte tak, že se leskne. Čistá kůže je matná.

Co budete k čištění potřebovat?

Ze všeho nejdříve vysajeme z povrchu prach a další volné nečistoty opatrně vysavačem tak, abychom jím kůži nepoškrábali, hlavně ve švech sedáků, které je potřeba trochu roztáhnout a vysát. 

Čistič naneste na povrch a pomocí kartáče začněte čistit – na kůži není potřeba tlačit, úplně postačí jemné krouživé pohyby. Sedadlo si rozdělte na menší části, vyčistěte nejdříve sedák a až pak opěrky, aby produkt nezasychal. Po cca 30-60 vteřinách vezměte mikrovláknovou utěrku a místo vytřete do sucha.

Pokud používáte pěnový čistič, aplikujte jej přímo do vláken kartáčku. U perforované (dírkované) kůže je důležité, aby nezateklo větší množství čističe do dírek. Nakonec je velmi vhodné všechny vyčištěné plochy ještě utřít mikrovláknem navlhčeným vlažnou vodou, abychom odstranili zbytky čističe a nechat povrchy oschnout. V případě většího znečištění postup opakujte, dokud nebude kůže úplně čistá a suchá.

  • Impregnace kůže

Mnoho výrobců produktů na ošetření kůže tvrdí, že jejich produkty se krásně vsáknou do kůže a vyživí ji. Moderní automobilová kůže ale nevyžaduje vyšší míru promaštění, nýbrž ochranu vůči otěru a běžnému opotřebení. Mastné produkty naopak zůstanou na povrchu kůže, budou přitahovat špínu a po čase se z nich stanou abraziva, které můžou poškodit povrch kůže a zkrátit její životnost.

Na impregnaci kůže je ideální použít např. sealant L1 Leather Guard od Gtechniq nebo Leder Versiegelung (nové vozy) případně Leder Protector (vozy starší 3 let) od Colourlock. Všechny tyto produkty jsou na podobné bázi – vytvoří na usni transparentní film, který aktivně chrání její povrch a výrazně zvyšuje jeho otěruvzdornost. Mají skvělé hydrofobní vlastnosti, poskytují ochranu před vznikem skvrn a předcházejí blednutí barvy. Naimpregnovaná kůže si zachovává své původní vlastnosti a barevnost po celou dobu používání.

L1 Leather Guard navíc obsahuje ještě antibakteriální složku BioCote, která ničí až 99,9% bakterií a mikrobů, které přijdou do kontaktu s ošetřeným povrchem.

Aplikace impregnace je velmi jednoduchá. Sealant stačí nastříkat na pěnový aplikátor a v tenké vrstvě rovnoměrně rozetřít po povrchu. Po krátké chvilce setřete zbytky produktu čistou mikrovláknovou utěrkou. Na silně namáhané části (sedáky, opěrka, atd.) po 1 hodine naneste stejným způsobem další vrstvu přípravku pro maximální ochranu.

Profi tipy od Royal Detail

  1. Nikdy na kůži nepoužívejte žádné domácí vychytávky, ale kvalitní autokosmetiku a pomůcky na ní určené, abyste povrch kůže nepoškodili.
  2. Neošetřená barvená (pigmentovaná) kůže je velmi náchylná na tzv. dye transfer – přenos barev z jiných oděvů a materiálů (např. typické ušpinění světlé kůže modrými džíny, novinami nebo pneumatikami na zadním sedadle na cestě do pneuservisu).
  3. Ke kůži přistupujte s respektem, zbytečně ji nenamáhejte a bude vám skvěle sloužit mnoho let.

Kontaktujte nás

V případě zájmu o zakoupení produktů na údržbu kůže nebo detailing interiéru nás neváhejte kontaktovat na telefonním čísle +420 728 338 438 nebo emailem na info@royaldetail.cz. Rádi vám pomůžeme!